اطلس ره‌نگار

اخبار 

عینک گوگل نیامده هک شد

عینک گوگل نیامده هک شد
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

جان فری من بنیانگذار شرکت سیدیا اعلام کرده که در مدت زمان کوتاهی توانسته کدهای سیستمی عینک گوگل را بشکند و آن را هک کند که البته این کار پیش از این نشدنی مطرح شده بود و بسیاری از دوستان او نیز از انجام چنین کاری متعجب شدند. او چنین کاری را از این جهت انجام داده که عینک شخصی‌اش با کمی محدودیت روبرو بوده و بعد از مدت زمان کوتاهی از استفاده، امکان استفاده بیشتر از آن نبوده است. به گفته فری‌من، هک این عینک در حدود دو ساعت زمان برده است و به احتمال قوی منجر به این می‌شود که گوگل قابلیت دسترسی از راه دور را برای این پلت‌فرم غیر فعال کند. وی برای انجام این کار از یک نسخه پایدار اندروید 4.0.4 استفاده کرده است و البته درباره اینکه چنین کاری بر روی تمامی نسخه‌ها قابل انجام باشد دچار شک است و چیزی در این باره عنوان نکرده است. علاوه بر فری‌منف هکر دیگری با نام لیام مک‌لافلین نیز روز گذشته توانست به رشته‌کدهای سیستمی عینک خود که به ... ادامه »

دکتر انقطأع، برنده امسال جایزه موسسه فرانکلین

دکتر انقطأع، برنده امسال جایزه موسسه فرانکلین
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

به گزارش سایت مهندسی‌ دانشگاه پنسیلوانیا ، پروفسور نادر انقطاع استاد مهندسی‌ سیستم و الکترونیک دانشگاه پنسیلونیا امسال جایزه مهم بنجامین فرانکلین انجمن مهندسی برق و الکترونیک (IEEE) آمریکا را برای تحقیقات در زمینه "طراحی، ابتکار و حل مشکل چشم گیر در مهندسی برق" دریافت کرده است به گزارش خبرگزاری مهر مدال بنجامین فرانکلین یک از قدیمی ترین جایزه‌ها در علوم و مهندسی است که از سال ۱۸۲۴ توسط موسسه فرانکلین در فیلادلفیا، آمریکا به یک مهندس برای ابتکارات فنی برجسته و مشارکت های تکنولوژیکی که کاربردهای "عملی" چشمگیری داشته باشند اهدا می‌شود. تاکید این جایزه بر دستاوردهای فنی و فناورانه ای است که مزایای هوشی، صنعتی و اقتصادی برای انسان داشته باشد. موسسه مهندسی برق و الکترونیک IEEE بزرگ ترین انجمن حرفه ای پیشبرد نوآوری و فناوری در دنیا است. نادر انقطاع یکی از پیشگامان عرصه فراموادها(متامتریال) Metamaterials (با کاربردهای نظامی و ... ادامه »

سریعترین رایانه انسانی جهان خاموش شد

سریعترین رایانه انسانی جهان خاموش شد
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

"شاکونتالا دوی" معروف به "رایانه انسانی" به دلیل مشکلات قلبی و تنفسی در بیمارستان بنگلور هند درگذشت. انتخاب عنوان «رایانه انسانی» برای این بانوی هندی به نبوغ وی در علم ریاضی مربوط می شود؛ نبوغ خارق العاده «شاکونتالا» در ریاضی از سن سه سالگی با به خاطر سپاری اعداد نمایان شد و ابرتوانایی محاسباتی وی در سن شش سالگی مشخص شد. وی در سال 1977 میلادی و در سن 47 سالگی موفق به شکست یک رایانه در محاسبه ریشه مکعب عدد 188 میلیون و 132 هزار و 517 شد. بخش دیگری از توانایی محاسباتی خارق العاده «شاکونتالا» با محاسبه ریشه بیست و سوم یک عدد 201 رقمی مشخص شد؛ این محاسبه در مدت 50 ثانیه انجام شد، اما رایانه UNIVAC 1108‌ صحت انجام این عملیات را در 70 ثانیه تأیید کرد. سریعترین «رایانه انسانی» رکوردی در گینس نیز به نام خود ثبت کرده است؛ در سال 1980 «شاکونتالا» موفق شد به پرسش اعضای دپارتمان رایانه کالج سلطنتی لندن برای ضرب دو عدد 13 رقمی پاسخ دهد. عملیات ضرب ... ادامه »

خودروهای هوشمند ایرانی در راهند

خودروهای هوشمند ایرانی در راهند
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

براساس بررسی‌های انجام شده در یک دوره زمانی 14 ساله از سال 1373 تا 1386 بیش از 250 هزار نفر بر اثر تصادفات و سوانح رانندگی جان خود را از دست داده‌اند و این در حالی است که حدود سه میلیون نفر نیز دچار مصدومیت شده‌اند. محدودیت‌های موجود در زمینه مدیریت ترافیک شهری، راهنمایی و هدایت خودروها در مسیرهای برون‌شهری و هزینه‌های ناشی از این مشکلات، چالش بزرگی است که به نظر می‌رسد فناوری ارتباطات و اطلاعات به عنوان راهکاری مناسب می‌تواند با ابزاری تحت عنوان فناوری ارتباطات هوشمند خودرویی این چالش بزرگ را از میان بردارد. استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات در حمل و نقل مستلزم ایجاد یک بستر ارتباطی متشکل از تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی درون خودرو و تجهیزات ارتباطی در کنار مسیرهای تردد خودروست که باید از طریق شبکه عمومی مخابرات به اجرا گذاشته شود. اجرای پروژه طراحی و پیاده‌سازی سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی از دی سال گذشته در ... ادامه »

ثبت اطلاعات موقوفات بر اساس جی آی اس

ثبت اطلاعات موقوفات بر اساس جی آی اس
۱۹ اسفند ۱۳۹۱

حجت الاسلام سید حسن رضوی سرپرست اوقاف و امور خیریه به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: طبق ماده 77 قانون برنامه پنجم توسعه کشور سازمان اوقاف مکلف شده همه اطلاعات موقوفات و اماکن متبرکه اعم از مساجد، حسینیه ها ، زیارتگاه ها، مقبره ها و اماکن و بقاع متبرکه را تحت سامانه جامع بگنجاند که اوقاف همدان بر این اساس با جدیت و با تمام با توان این برنامه را مورد توجه قرار داد. وی با اشاره به ثبت اطلاعات در سامانه جامعه اطلاعات، موقوفات و بقاع متبرکه نیز گفت: در این سامانه همه اطلاعات و اقداماتی که در سازمان اوقاف باید انجام شود را تحت پوشش قرار داده است. وی تصریح کرد: در اوقاف همدان نیز همه اطلاعات و تصاویر وقف نامه ، اسشتهادیه ها و وصیت نامه هایی که در دسترسی بودن را تهیه کرده و در مرحله نخست اسکن کرده ایم که در این زمینه اصل سند نیز حفظ و نگهداری شده که برخی از اسناد نیز جزو اسناد ملی و ارزشمند هستند. رضوی افزود: در مرحله بعد همه ... ادامه »

آشنایی با جی پی اس و نحوه کار با آن

آشنایی با جی پی اس و نحوه کار با آن
۱۴ اسفند ۱۳۹۱

● جی پی اس (GPS) : جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning Systems)، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهوارهای است که از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی‌پی‌اس در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد. خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌روز در دسترس است و استفاده از آن رایگان است. علاوه بر جی‌پی‌اس، دو سیستم کمابیش مشابه دیگر نیز وجود دارد: سیستم گلوناس که دولت شوروی ساخته و اکنون به‌دست کشور روسیه اداره می‌شود و سیستم گالیله که کشورهای اروپائی آن را برای وابسته نبودن به سیستم آمریکائی جی‌پی‌اس ساخته اند. ● گلوناس (GLONASS) : گلوناس یا سامانه هدایت ماهواره‌ای در دوران حاکمیت شوروی و در واکنش به سامانه موقعیت یابی جهانی آمریکا جی پی اس ... ادامه »

تکنولوژی جدید جایگزین شبکه جی‌ پی‌ اس

تکنولوژی جدید جایگزین شبکه جی‌ پی‌ اس
۲۰ بهمن ۱۳۹۱

یک شرکت فناوری موفق به طراحی سیستم موقعیت یاب جهانی تازه ای شده که ممکن است در آینده جایگزین سیستم فعلی جی پی اس شود. خبرگزاری فان مهر به نقل از فارس: یک شرکت فناوری موفق به طراحی سیستم موقعیت یاب جهانی تازه ای شده که ممکن است در آینده جایگزین سیستم فعلی جی پی اس شود. این فناوری که توسط BAE Systems ابداع شده، از فرکانس های شبکه های رادیویی متداول مانند وای – فای ، دکل های پخش تلویزیونی و رادیویی، سیگنال های تلفن همراه و … برای محاسبه موقعیت مکانی کاربر با ضریب خطای چند متر استفاده می کند. با توجه به اینکه فناوری جی پی اس برای موقعیت یابی متکی به سیگنال های ضعیف ماهواره ای است و در برابر اختلال و خرابکاری هم آسیب پذیرتر است، پیش بینی می شود فناوری جدید به جای آن به کار گرفته شود. این فناوری که Navigation via Signals of Opportunity یا ( NAVSOP) نام گرفته در برابر انواع اختلال و خرابکاری اعم از ارسال پارازیت یا تلاش برای دستکاری اطلاعات مقاومت خوبی ... ادامه »

حملات سایبری دلیل اصلی کند شدن اینترنت در کشور

حملات سایبری دلیل اصلی کند شدن اینترنت در کشور
۱۶ بهمن ۱۳۹۱

ایسنا- دبیر شورای عالی فضای مجازی حملات سایبری به فضای مجازی کشور را مشکلی دانست که برای مقابله با آن نیاز است پهنای باند درگاه بین‌المللی اینترنت کاهش یابد که این موضوع در نهایت موجب پایین آمدن سرعت اینترنت و کند باز شدن صفحات می شود. مهدی اخوان بهابادی فعالیت‌های 11 ماهه گذشته شورای عالی فضای مجازی را بیشتر در حوزه ساخت تشکیلات مورد نیاز ذکر کرد و گفت: سه کمیسیون عالی مصوب شامل امنیت فضای مجازی، ارتقای تولید محتوا و تنظیم مقررات فضای مجازی کشور تشکیل شده است. این شورا، سومین شورای عالی بعد از شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی امنیت ملی است که منحصر به دبیرخانه نشده است. اخوان در مورد ایجاد شبکه مجازی داخلی، آن را مدلی دانست که در همه جا به کار گرفته شده است و گفت: در موضوع ایجاد یک شبکه قوی داخلی اتفاق نظر وجود داشته و دارد ولی این امر به معنی جدایی از اینترنت جهانی نیست بلکه به صورت طبیعی، داخل کشور برای کاربران ... ادامه »

  ۱   ۲   ۳   ۴   ۵   ۶   ۷   ۸   ۹