گروه شرکت های ره نگار

اخبار 

عینک هوشمندی ویژه افراد نابینا که توانایی دیدن را برای شان به ارمغان می آورد

عینک هوشمندی ویژه افراد نابینا که توانایی دیدن را برای شان به ارمغان می آورد
۱۹ آبان ۱۳۹۲

این روزها صحبت از عینک های هوشمند از همه جا شنیده می شود. گوگل محصول خود را تحت عنوان گلس عرضه کرده، سایر شرکت ها هم در تدارک طراحی و ساخت محصولات خود هستند. در این میان یکی از سوالات مهمی که پیش می آید، مسئله کاربرد این عینک ها است. حال محققان دانشگاه آکسفورد، یک کاربرد اساسی برای این رده از محصولات تعریف کرده اند. آن ها عینک هوشمندی ساخته اند که به افراد نابینا و کم بینا در دیدن محیط پیرامونشان کمک می کند. هر چند شاید قرار دادن پسوند هوشمند برای این عینک کمی زیاده روی باشد، ولی به هر حال عینک اَسیستِد ویژن (Assisted Vision)، از نمایشگر OLED و دوربین هایی در دو طرفش بهره می برد تا اطلاعات محیط اطراف را به کاربر منتقل کند. طبق تحقیقات به عمل آمده، حدود 75% افراد نابینا توانایی تشخیص نور را دارند. گفته می شود که عینک مورد بحث این خبر، به بینایی این عده کمک شایانی خواهد کرد. سنسورهای تعبیه شده در این عینک، داده ها را از طریق دو دوربین، یک ... ادامه »

گلوله های جی پی اس جایگزینی برای تعقیب و گریز پلیس و خودروهای فراری

تغییرات گوگل در استفاده تبلیغاتی از اطلاعات کاربران

تغییرات گوگل در استفاده تبلیغاتی از اطلاعات کاربران
۲۱ مهر ۱۳۹۲

شرکت گوگل به زودی تغییراتی در نحوه استفاده تبلیغاتی از اطلاعات کاربران انجام خواهد داد. شرکت گوگل اعلام کرده است که از روز ۱۱ نوامبر سال جاری میلادی برای استفاده تبلیغاتی از نام، عکس و دیگر مشخصات کاربران از آنها اجازه خواهد گرفت. بر اساس اعلام گوگل، اظهارات و نظرات شخصی کاربران در خصوص رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و محصولات و همچنین آهنگ‌ها و دیگر محتواها تنها در صورتی مورد استفاده تبلیغاتی قرار می‌گیرد که کاربر اجازه این کار را داده باشد. دویچه وله نیز در گزارشی در این خصوص نوشته است: گوگل قصد دارد تبلیغات ارایه‌شده در سایت خود را برای هر کاربر شخصی کند و این بدان معناست که کاربر می‌تواند نظرات شخصی افرادی که با آن‌ها در ارتباط است را درباره کالاها و شرکت‌های تجاری ببیند؛ البته اگر دوستان نظری داده باشند. این نظر می‌تواند درباره موزیک-ویدیویی در سایت یوتیوب (متعلق به گوگل) باشد، یا مثلا نتیجه جست‌وجوی یک ... ادامه »

طراحی میکروفن جادویی که به سرانگشت امکان زمزمه می دهد

طراحی میکروفن جادویی که به سرانگشت امکان زمزمه می دهد
۲۴ شهریور ۱۳۹۲

مرکز تحقیقاتی دیزنی روی یک پروژه الکترونیکی هنری کار می کند که با استفاده از آن می توان پیام، داستان و یا هر موضوع شفاهی دیگری را تنها با لمس انگشتان به افرادی دیگر منتقل کرد. آیا می توان هر شی در اطرافمان با لمس انگشت صدا پخش کند؟ این ایده اصلی یک پروژه هنری الکترونیکی است که برنده جایزه در جشنواره ARS Electronica در شهر لینز اتریش شده است. این پروژه با نام " Ishin-Denshin " با زمزمه پیام توسط کاربر در یک میکروفن کار می کند ، این میکروفن صدا را رمز گذاری کرده و سپس آن را به یک سیگنال الکترونیکی تبدیل می کند که این یک میدان الکتروستاتیکی اطراف بدن می سازد. وقتی که این فرد دارای بار الکتریکی با انگشتش نرمه گوش فرد دیگری را لمس می کند، این میدان موجب یک لرزش اندک می شود و موجب می شود که این صدا برای فردی که گوشش لمس شده بازتولید شود. نام این پروژه از یک عبارت ژاپنی به معنای درک بدون گفتار گرفته شده است. آیوان پوپیروف از موسسه تحقیقات ... ادامه »

ضربان قلب جایگزین رمز عبور می‌شود

ضربان قلب جایگزین رمز عبور می‌شود
۱۵ شهریور ۱۳۹۲

محققان کانادایی دستبندی طراحی کرده‌اند که از ریتم منحصر به فرد ضربان قلب بعنوان رمز عبور رایانه استفاده می‌کند. استفاده از رمز عبورهای بیومتریک مانند اثر انگشت، اسکن عنبیه یا ریتم منحصر به فرد ضربان قلب بسرعت در حال جایگزین شدن با کلمات عبور معمولی هستند. دستبند Nymi با نظارت بر ضربان قلب، جدیدترین فناوری عرضه شده در حوزه رمز عبورهای بیومتریک محسوب می شود. کاربر با بستن این دستبند به دور مچ، از الگوی منحصر به فرد ضربان قلب برای تأیید هویت و قفل گشایی از تلفن همراه هوشمند، تبلت یا رایانه شخصی استفاده می‌کند. شناسایی کاربر توسط گجت های مختلف تا زمانیکه این دستبند دور مچ قرار داشته باشد، ادامه پیدا می کند؛ اما درصورتیکه کاربر دیگری دستبند را استفاده کند، گجت با تشخیص ضربان قلب متفاوت بسرعت قفل می شود. این دستبند مجهز به حسگر الکترودیاگرام و آشکارساز حرکت است که امکان کنترل حرکات دست را فراهم می کند؛ نرم افزار این ... ادامه »

ردیابی از طریق جی پی اس های نصب شده داخل اتومبیل، قانونی یا غیر قانونی؟

ردیابی از طریق جی پی اس های نصب شده داخل اتومبیل، قانونی یا غیر قانونی؟
۱۱ شهریور ۱۳۹۲

اینکه آیا این کار نیاز به مجوز قانونی دارد یا ندارد؟ بحث داغی است که در امریکا مطرح شده و ظاهرا اوباما و دولت اش نیازی نمی بینند تا برای ردیابی از طریق جی پی اس نامه رسمی از دادگاه بگیرند. اما مخالفان همچنان اصرار دارند که برای نصب دستگاههای ردیاب جی پی اس دار داخل اتومبیل باید دادگاه اجازه این کار را بدهد. این موضوع این هفته و بعد از بحث و بررسی توسط دادگاه عالی امریکا، سرانجام خواهد یافت و معلوم خواهد شد در آینده چکار باید کرد. اگر دولت فدرال این هفته پیروز شود بدان معنا خواهد بود که دستگاه ردیابی با جی پی اس را می توان بدون نظر دادگاه در اتومبیل ها قرار داد. این دادگاه تجدید نظر در فیلادلفیا خواهد بود که رای نهایی را صادر خواهد کرد تا پلیس و مراجع قانونی از طریق این دستگاهها بدون نیاز به هماهنگی با دادگاه، مظنونان را تحت تعقیب قرار دهند. در آخرین رای صادر شده از سوی دادگاه عالی در ژانویه 2012 ماموران فدرال مجبور شدند 3 هزار ... ادامه »

جی پی اس GPS با ای جی پی اس AGPS چه فرق هایی دارد؟

جی پی اس GPS با ای جی پی اس AGPS چه فرق هایی دارد؟
۱۰ شهریور ۱۳۹۲

جی.پی.اس یا سامانه موقعیت یاب جهانی با AGPS یا کمک (دستیار) موقعیت یاب جهانی فرق دارد. سامانه موقعیت یاب جهانی از طریق دست کم 4 ماهواره (جی پی اس کلا 24 ماهواره فعال دارد) تعیین موقعیت می کند و این کار با دریافت سیگنال از ماهواره­هایجی.پی.اس (که در مدارهایی به دور کره زمین در چرخش هستند) انجام می گردد. برای تعیین موقعیت ، گیرندهجی.پی.اس زمانهای دریافت شده را با زمان خود مقایسه می کند . تفاوت این دو مشخص کننده فاصله گیرندهجی.پی.اس از ماهواره مزبور خواهد بود و این عملی است که دقیقاً یک گیرندهجی.پی.اس انجام می دهد . با استفاده از حداقل چهار ماهواره یا بیشتر ، جی.پی.اس می تواند طول و عرض جغرافیایی مکان خود را تعیین نماید که به آن تعیین دو بعدی می گویند. در موقعیت سه بعدی تبادل با چهار ماهواره جی.پی.اس موقعیت یابی می شود که شامل طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع است. ارتفاعی کهجی.پی.اس به ما می دهد، با ارتفاع موجود در نقشه ها و اطلس ها فرق ... ادامه »

10 تکنولوژی که باعث تغییر دنیا شد

10 تکنولوژی که باعث تغییر دنیا شد
۰۳ شهریور ۱۳۹۲

به ما گفته شده که همه فن آوری ها دنیا را تغییر دادند- مانند ماشین های محبوب شامل فروشنده پنبه ومانند آن- اما امروزه محققان روی ایده های بلند پروازانه ای که چندین بیت کاغذ را به یکدیگر اتصال می دهد کار می کنند. فناوری های جدید می توانند جایگزین سوخت های فسیلی شوند،خانه شما را به یک ایستگاه قدرت تبدیل کنند ، جان هزاران نفر را نجات دهد و حتی شاید موجودات جدیدی را درست کنند. در اینجا 10 فن آوری که دارای پتانسیل لازم برای تغییر جهان هستند را معرفی می کنیم. 1. تلفن ها در کشورهای در حال توسعه گوشی تلفن همراه مهم تر از کامپیوتراست: تلفن همراه برای بانکداری، و برای پیش بینی آب و هوا استفاده می شود(یک بحران کسب و کار، انتخاب بهترین زمان برای کاشت و یا درو کردن محصول برای کشاورز است.) اما تلفن ها می توانند کارهای بیشتری انجام دهند. برای مثال در آفریقا سلول های برج تلفن همراه داده ها به عنوان نقشه ی راه حرکت مردم استفاده می شود و این نقشه ... ادامه »

راز سریع‌ترین شکارچی طبیعت فاش شد

راز سریع‌ترین شکارچی طبیعت فاش شد
۰۳ تیر ۱۳۹۲

تمام افرادی که یوزپلنگ‌ها را در حال دویدن به دنبال بزهای کوهی می‌بینند به این نکته اذعان دارند که این گربه‌سان بسیار سریع و چالاک است. مطالعات جدید روی شیوه تعقیب بزهای کوهی توسط یوزپلنگ‌ها و چالاکی مثال‌زدنی آنها در جهیدن به اطراف، تغییر جهت‌های ناگهانی و کم کردن ناگهانی سرعت‌شان نشان داده است که سرعت زیاد تنها راز مهارت شگفت‌انگیز یوزپلنگ‌ها در شکار کردن نیست. بررسی‌ها روی یک یوزپلنگ در پارک جنگلی آفریقا نشان داده است که راز اصلی موفقیت این شکارچی ماهر بیش از اینکه مبتنی بر سرعت خیره کننده‌اش باشد به داشتن مهارت خارق‌العاده و طبیعی در ترمز کردن وابسته است. «آلن ویلسون» از کارشناسان اصلی این مطالعه می‌گوید: در واقع یوزپلنگ‌ها در تعقیب شکار خیلی سریع نمی‌دوند چرا که شکار بیش از هر کاری هنر مانور در حرکات و موقعیت‌های گوناگون را دارد که شامل هنر شتاب گرفتن، پس کشیدن طعمه، شیرجه زدن و به دام انداختن شکار ... ادامه »

  ۱   ۲   ۳   ۴   ۵   ۶   ۷   ۸   ۹   ۱۰