اخبار 

10 تکنولوژی که باعث تغییر دنیا شد

10 تکنولوژی که باعث تغییر دنیا شد
۰۳ شهریور ۱۳۹۲

به ما گفته شده که همه فن آوری ها دنیا را تغییر دادند- مانند ماشین های محبوب شامل فروشنده پنبه ومانند آن- اما امروزه محققان روی ایده های بلند پروازانه ای که چندین بیت کاغذ را به یکدیگر اتصال می دهد کار می کنند. فناوری های جدید می توانند جایگزین سوخت های فسیلی شوند،خانه شما را به یک ایستگاه قدرت تبدیل کنند ، جان هزاران نفر را نجات دهد و حتی شاید موجودات جدیدی را درست کنند. در اینجا 10 فن آوری که دارای پتانسیل لازم برای تغییر جهان هستند را معرفی می کنیم. 1. تلفن ها در کشورهای در حال توسعه گوشی تلفن همراه مهم تر از کامپیوتراست: تلفن همراه برای بانکداری، و برای پیش بینی آب و هوا استفاده می شود(یک بحران کسب و کار، انتخاب بهترین زمان برای کاشت و یا درو کردن محصول برای کشاورز است.) اما تلفن ها می توانند کارهای بیشتری انجام دهند. برای مثال در آفریقا سلول های برج تلفن همراه داده ها به عنوان نقشه ی راه حرکت مردم استفاده می شود و این نقشه ... ادامه »

مکان‌یابی چینی جایگزین جی‌پی‌اس می‌شود

مکان‌یابی چینی جایگزین جی‌پی‌اس می‌شود
۱۴ تیر ۱۳۹۲

چین اعلام کرد سیستم اختصاصی خود برای موقعیت یابی مکانی از طریق ماهواره را ابداع کرده تا دیگر نیازمند به استفاده از سیستم آمریکایی جی پی اس نداشته باشد. شبکه جی پی اس آمریکا امروزه توسط تمامی کشورهای جهان برای موقعیت یابی مکانی افراد و اشیا مورد استفاده قرار می گیرد، اما چین می گوید دیگر قصد ندارد از این سیستم استفاده کند و خود یک سیستم مستقل طراحی کرده است. سیستم یاد شده Beidou نام دارد که به معنای دب اکبر است. طراحی این سیستم با استفاده از 10 ماهواره چینی که هم اکنون در مدار زمین در حرکت هستند انجام شده است. چینی ها قصد دارند با ارسال شش ماهواره دیگر به فضا سیستم Beidou را تا پایان سال 2012 تقویت کنند. رن چنیگی سخنگوی این طرح می گوید راه اندازی سیستم Beidou برای کمک به توسعه اقتصادی چین امری ضروری است و اگر چین دست به چنین کاری نمی زد امکان رشد اقتصادی و اجتماعی بیشتر برای آن به وجود نمی آمد. این سیستم فعلا تنها برای چین و کشورهای ... ادامه »

راز سریع‌ترین شکارچی طبیعت فاش شد

راز سریع‌ترین شکارچی طبیعت فاش شد
۰۳ تیر ۱۳۹۲

تمام افرادی که یوزپلنگ‌ها را در حال دویدن به دنبال بزهای کوهی می‌بینند به این نکته اذعان دارند که این گربه‌سان بسیار سریع و چالاک است. مطالعات جدید روی شیوه تعقیب بزهای کوهی توسط یوزپلنگ‌ها و چالاکی مثال‌زدنی آنها در جهیدن به اطراف، تغییر جهت‌های ناگهانی و کم کردن ناگهانی سرعت‌شان نشان داده است که سرعت زیاد تنها راز مهارت شگفت‌انگیز یوزپلنگ‌ها در شکار کردن نیست. بررسی‌ها روی یک یوزپلنگ در پارک جنگلی آفریقا نشان داده است که راز اصلی موفقیت این شکارچی ماهر بیش از اینکه مبتنی بر سرعت خیره کننده‌اش باشد به داشتن مهارت خارق‌العاده و طبیعی در ترمز کردن وابسته است. «آلن ویلسون» از کارشناسان اصلی این مطالعه می‌گوید: در واقع یوزپلنگ‌ها در تعقیب شکار خیلی سریع نمی‌دوند چرا که شکار بیش از هر کاری هنر مانور در حرکات و موقعیت‌های گوناگون را دارد که شامل هنر شتاب گرفتن، پس کشیدن طعمه، شیرجه زدن و به دام انداختن شکار ... ادامه »

طراحی جی پی اس فضایی توسط ناسا

طراحی جی پی اس فضایی توسط ناسا
۰۳ تیر ۱۳۹۲

سفینه‌های فضایی هم‌اکنون به سیگنال‌های رادیویی ارسال‌شده از زمین برای ناوبری متکی هستند و با فاصله‌گرفتن سفینه از زمین، دقت این شیوه کاهش می‌یابد. ناسا به دنبال استفاده از سیگنال‌های ستاره‌های نوترونی برای مکانیابی کشتی‌ها در فضاهای عمیق‌تر است. ستاره‌های نوترونی اجرامی با انرژی و تراکم فوق‌العاده در پایان عمرشان هستند. تعدادی از ستاره‌های نوترونی به نام تپ‌اختر، در حالی که به سرعت می‌چرخند، پرتوهای پرقدرت نور را ساطع می‌کنند. ناسا نور تپ‌اختر را با پرتوهای فانوس دریایی مقایسه می‌کند. حرکت این اجرام کیهانی بی‌نهایت منظم است بنابراین، سفینه‌ای که این پرتوها را ردیابی می‌کند، دقیقا می‌داند که هر پرتو در هر زمان داده‌شده قرار است در چه نقطه‌ای از فضا باشد و بنابراین مکان آن را محاسبه می‌کند. به گفته کن گندرو، رهبر ارشد این پروژه، پرتوهای تپ‌اختر در هر نقطه قابل‌تصوری در فضا و جاهایی که اشخاص ... ادامه »

احتمال اختلال در ارتباطات ماهواره‌ای و GPS

احتمال اختلال در ارتباطات ماهواره‌ای و GPS
۰۳ تیر ۱۳۹۲

یک مؤسسه وابسته به دولت ژاپن هشدار داد که ارتباطات ماهواره‌ای، خدمات GPS و حتی خطوط انتقال نیرو از هفته آینده دچار اختلال خواهد شد. بعلت این مساله تداوم تشعشات خورشیدی دانسته شده که از هفته گذشته آغاز شده است. در روزهای اخیر چهار تشعشع و گدازه بزرگ خورشیدی فعال شده اند که بزرگی یکی از آنها در سال اخیر بی سابقه بوده است. این گدازه ها تاثیرات نامطلوبی بر ارتباطات ماهواره ای و مخابراتی خواهند گذاشت. موسسه NICT در ژاپن می گوید این گدازه ها و تشعشعات می توانند به ماهواره های مخابراتی و اطلاع رسانی آسیب برسانند و دقت خدمات جی پی اس را کاهش دهند. اختلال در ارتباطات موج کوتاه و حتی انتقال نیرو نیز از دیگر مشکلات احتمالی قلمداد شده است. فعالیت تشعشعات خورشیدی معمولا هر ۱۱ سال یکبار به اوج خود می رسد. آخرین بار در سال ۲۰۰۰ این وضعیت رخ داده بود و حال با اندکی تاخیر مجددا مشکل یاد شده بروز کرده است. تشعشعات خورشیدی مشکلات دیگری ... ادامه »

هشدار هفت کشور نسبت به پیامدهای عینک گوگل برای حریم خصوصی

هشدار هفت کشور نسبت به پیامدهای عینک گوگل برای حریم خصوصی
۳۱ خرداد ۱۳۹۲

عینک گوگل هنوز روانه بازارها نشده و همچنان در مرحله تست بتا است اما از همین حالا نگرانی‌ها نسبت به نقض حریم خصوصی کاربران بالا گرفته. نمایندگان هفت کشور در نامه‌ای به گوگل نسبت به نقض حریم خصوصی هشدار داده‌اند. مقامات حفاظت از داده‌ها و حریم خصوصی در هفت کشور٬ از جمله کانادا٬ استرالیا٬ سوئیس٬ مکزیک و اسرائیل با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به لری پیج٬ مدیرعامل کمپانی گوگل٬ نسبت به آینده‌ای که پس از ظهور و فراگیر شدن عینک گوگل رقم خواهد خورد ابراز نگرانی کردند و آن را ابزاری برای «تجسس و رهگیری همه‌جانبه» خواندند. نویسندگان این نامه هشت سوال مشخص را مطرح کرده و گفته‌اند در انتظار پاسخ مقامات گوگل خواهند ماند تا اطمینان حاصل کنند که تدابیر لازم برای پیشگیری از نابودی حریم خصوصی کاربران و شهروندان در سراسر جهان از سوی گوگل اندیشیده شده و پیش از عرضه رسمی Google Glass به قضاوت افکار عمومی گذاشته خواهد شد. این سوالات ... ادامه »

رمز عبور 4 رقمی بهترین محافظ گوشی هوشمند

رمز عبور 4 رقمی بهترین محافظ گوشی هوشمند
۲۸ خرداد ۱۳۹۲

گوشی ها هوشمند و البته گران شده اند. این یعنی تمایل به سرقت و دزدی تلفن های همراه هوشمند هم طی سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. از این رو شرکت مایکروسافت کلیه کاربران گوشی های تلفن همراه را به استفاده از رمزهای عبور ترغیب کرده است. نه برای کاهش دزدی‌ها بلکه فقط و فقط برای حفظ اطلاعات شخصی کاربران روی گوشی همراه دزدیده شده! هنگامی که صحبت از امنیت گوشی های هوشمند تلفن همراه به میان می آید، مهمترین اقدامی که صاحب یک تلفن همراه باید به منظور حفظ اطلاعات و فایل های شخصی خود انجام دهد، استفاده از یک رمز عبور چهار رقمی است. اگرچه به اعتقاد برخی از افراد این راه حل کمی قدیمی به نظر می رسد اما خوب است بدانید که همین راه حل به ظاهر قدیمی به عنوان بهترین راه مقابله با سرقت اطلاعات از گوشی های هوشمند توسط متخصصان امنیت شرکت مایکروسافت معرفی شده است. قابلیت های رو به فزونی تلفن های همراه هوشمند نظیر سهولت حمل و نقل، در دسترس ... ادامه »

GPS مغز انسان کشف شد

GPS مغز انسان کشف شد
۲۷ خرداد ۱۳۹۲

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه دریکسل، پنسیلوانیا، کالیفرنیا لس آنجلس و توماس جفرسون با استفاده از تحلیلهای مستقیم مغز انسان یک نوع سلول جدید را در مغز شناسایی کردند که به انسان کمک می کند موقعیت خود را هنگام عبور از یک محیط ناشناخته به خاطر بسپارد. این سلول شبکه ای که نام خود را از الگوهای شبکه ای سه گوش گرفته که طی آن این سلول موقعیت یابی را فعال می کند درمیان سایر سلولهای مغز مشخص است چرا که فعال شدن آن نشان دهنده چندین نقطه دیگر است. این رفتار شیوه ای است که سلولهای شبکه ای به مغز امکان ضبط سرنخهای موقعیت یابی است. این نوع موقعیت یابی ادغام مسیر نامیده می شود. دکتر جاشوا جاکوبز استادیار دانشکده مهندسی زیست پزشکی دانشگاه دریکسل که محقق اصلی این پروژه بود، گفت: مسئله مهم این است که این الگوی شبکه ای بسیار دارای استحکام است چرا که نشان می دهد چگونه مردم می توانند نقاطی که در آن حضور داشته اند را حتی در یک محیط جدید به خاطر ... ادامه »

  ۱   ۲   ۳   ۴   ۵   ۶   ۷   ۸